Prohlášení ukrajinských levicových a anarchistických organizací o sdružení Borotba

Rozhodli jsme se publikovat prohlášení ukrajinských krajně levicových kolektivů a jednotlivců, v němž se vymezují proti stalinistické organizaci Borotba a její reakční politice. Přestože prohlášení vzniklo již v březnu letošního roku, neztrácí nic na své aktualitě. A to ani v prostoru ČR, kde skupina Levá perspektiva místo snahy o poctivou a střízlivou analýzu Majdanu a Antimajdanu jakožto sociálních fenoménů funguje jako hlásná trouba Borotby. V jejich argumentaci znovu tragikomicky ožívá klasická ideologie antifašismu: bez snahy porozumět úloze a významu konkrétních podob fašismu v mezitřídních hnutích na západě i jihovýchodě Ukrajiny je Majdan onálepkován jako absolutní zlo „banderovského fašismu“ a levičáci voláni do antifašistické jednotné fronty s nostalgickými advokáty státně kapitalistického SSSR, velkoruskými nacionalisty a fašisty a autoritářským ruským státem.

3. 3. 2014

My, kolektivy a členové ukrajinských levicových a anarchistických organizací, prohlašujeme, že sdružení Borotba k našemu hnutí nepatří. Po celou dobu existence tohoto politického projektu jsme byli svědky příchylnosti jeho členů k těm nejdiskreditovanějším, nejkonzervativnějším a nejautoritářštějším „levicovým“ režimům a ideologiím, které žádným způsobem nevyjadřují zájmy pracujících tříd.

Borotba vynikla jako organizace s netransparentním financováním a bezprincipiální politikou spolupráce. Má placené zaměstnance, kteří v organizaci „pracují“, ale nejsou jejími tzv. „svobodnými členy“. Místní buňky Borotby se podílely na společných akcích s PSPU (Pokroková socialistická strana Ukrajiny – antisemitská, rasistická a klerikální strana, která se socialistickým hnutím nemá nic společného) a charkovskou provládní, antisemitskou a homofobní skupinou Oplot a známé jsou i jejich vazby na neslavně proslulého novináře A. Čalenka, který otevřeně stojí na pozicích velkoruského šovinismu.

Poslední události ukazují, že vedení tohoto sdružení po vzoru „Komunistické“ strany Ukrajiny otevřeně hájí zájmy prezidenta Janukovyče, přičemž ospravedlňují použití střelných zbraní represivními silami a popírají jejich akty svévolného násilí a krutosti, používání mučení a dalších forem politického teroru. Představitelé Borotby v jejich vlastních informačních kanálech a v mediálních komentářích rovněž zaujímají neuvěřitelně zaujatý postoj ke složení protestního hnutí. Podle nich jsou v protestu na Majdanu zastoupeni převážně nacionalisté a ultrapravičáci a ten směřuje výlučně ke státnímu převratu („fašistickému puči“).

Zastáváme antifašistické pozice a naši aktivisté byli často oběťmi útoků radikálních pravičáků. Nepodporujeme některé z myšlenek Majdanu a jsme proti buržoazní opozici. Rovněž odsuzujeme konzervativní, nacionalistické a radikálně pravicové sentimenty, které dnes protestující ve svých kruzích tolerují. Přesto zdůrazňujeme, že označovat všechny aktivní občany bez výjimky za „fašisty“ je nejen chyba, ale také je to nebezpečné. Takováto jednostrannost zažehuje šovinistickou hysterii a rozděluje společnost způsobem, který je pro vládnoucí třídu výhodný.

24. ledna se oblastní zastupitel a představitel Borotby, Oleksij Albu, zúčastnil obrany oděské oblastní státní správy „před nacisty“, a to ve spolku s ruskými kozáky a nacionalisty („Slovanská jednota“) a také členy v této chvíli vládní Strany regionů a Komunistické strany Ukrajiny. Později se v rozhovoru přiznal ke spolupráci s Bezpečnostní službou Ukrajiny (SBU).

1. března se aktivisté Borotby spolu s proputinskými organizacemi zúčastnili šturmování charkovské oblastní státní správy, které skončilo vyvěšením ruské státní vlajky a surovým bitím mnoha aktivistů charkovského Majdanu, mezi nimi i levicového básníka Serhije Žadana. Sami „borotbisté“ své skutky nazývají „antifašistickou akcí“ a věří, že terčem násilí byli konkrétně ultrapravičáci.

Takto docházíme k závěru, že lidé, kteří vedou sdružení Borotba, jsou nejen přívrženci autoritářské sovětské minulosti, ale také vědomými manipulátory veřejného mínění, kteří jednají jako kapesní „revolucionáři“ vládnoucích skupin. V danou chvíli jejich činnost, která nemá nic společného s levicovou politikou a třídním bojem, pod maskou „antifašismu“ a „komunismu“ směřuje k podpoře proputinských sil. Činnost této organizace tak nediskredituje jen její jméno – které je odvozeno od revolucionářů-borotbistů z počátku XX. století – ale také soudobou ukrajinskou levici. Navíc Borotbě se nehnusí ani otevřené lhaní a manipulace s fakty a tak matou zahraniční levičáky a antifašisty.

Vyzýváme všechny uvědomělé revolucionáře, kteří v Borotbě ještě zůstali, aby opustili řady tohoto zrádcovského, proburžoazního uskupení a navždy přerušili politické svazky s jejím vedením. Rovněž doufáme, že evropští a ruští levičáci přehodnotí svůj vztah ke sdružení Borotba. Organizace podobného druhu je třeba izolovat.

Ani boha, ani pána, ani národy, ani hranice!

Pracující všech zemí, spojte se!

Autonomní svaz pracujících

Nezávislý studentský odborový svaz „Přímá akce“

Literární a sociálně-kritický časopis „Prostory“

redakce stránky „Tovaryška“

Anarchistický černý kříž – Ukrajina

anarcho-feministický kolektiv Good Night Macho Pride

Antifašistická akce – Ukrajina

Centrum vizuální kultury

Levá opozice

Ivan Šmatko

Ostap Kučma

Oleksandr Bohačenko-Miševskyj

Andrij Rozdolskyj

Svjatoslav Stěckovyč

Andrij Zdorov

Miroslav Čajkovskyj

Serhij Iščenko

Pavlo Myronov

Vadym Hudyma

Olga Papaš

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: