„Nejsme stroje!“ – Boje iOtroků v továrnách Foxconnu

Foxconn-iSlaves_Photo-01_workers-in-front-of-factory
Koncem března se v Praze (21. 3.), Brně (26. 3.) a Bratislavě (27. 3.) uskuteční prezentace člena kolektivu Gongchao.org založená na kolektivním výzkumu a na aktivitách souvisejících s boji migrantských pracujících v Číně. Prostřednictvím slov, fotografií a filmu představí situaci v továrnách elektrotechnické společnosti Foxconn – v Číně i Evropě. Diskuse se zaměří na způsoby, jak vyjádřit čínským iOtrokům podporu a jak propojit jejich zápasy s našimi vlastními.Elektrotechnická společnost Foxconn provozuje továrny v Pardubicích a Kutné Hoře v Česku i v Nitře na Slovensku. Poskytuje mizerně placenou tovární práci několika tisícům dělníků z České republiky, Slovenska, Polska a dalších zemí, často přes pracovní agentury. Manažerským přístupem a formou vykořisťování se tyto továrny podobají těm, které Foxconn provozuje v Číně.Foxconn je největším smluvním dodavatelem na světě. Pracuje pro Apple a mnoho dalších elektronických značek. Jen v Číně zaměstnává přes 1,2 milionu lidí. Pracující ve Foxconnu jsou „iOtroci“: čelí otřesným pracovním podmínkám, zatímco vyrábějí moderní komunikační nástroje jako iPhone a iPad.V roce 2010 otřásla čínskými továrnami Foxconnu série sebevražd, která přitáhla pozornost celého světa. Foxconn přislíbil zlepšit pracovní podmínky a zvýšit mzdy. Situace se ale moc nezměnila: společnost zrychluje přesun továren do čínského vnitrozemí, v rámci odborné praxe zaměstnává studenty jako levnou pracovní sílu, utajuje nehody na pracovišti a stále se spoléhá na vojenský způsob managementu.

Čínští pracující z Foxconnu však zdaleka nejsou jen tichými oběťmi. Využívají každodenní formy odporu proti tempu výrobní linky a v různých továrnách po celé Číně se jim podařilo zorganizovat stávky.

Prezentace Gongchao.org je založená na kolektivním výzkumu a na aktivitách souvisejících s boji migrantských pracujících v Číně. Prostřednictvím slov, fotografií a filmu představí situaci v továrnách elektrotechnické společnosti Foxconn – v Číně i Evropě. Diskuse se zaměří na způsoby, jak vyjádřit čínským iOtrokům podporu a jak propojit jejich zápasy s našimi vlastními.

Kolektiv Gongchao vznikl v roce 2008, aby zkoumal a dokumentoval dělnické boje v Číně z hlediska třídy, migrace a genderu. Webová stránka www.gongchao.org nabízí výběr analytických textů a vyprávění samotných pracujících v angličtině a němčině. Mezi překlady a publikacemi naleznete brožuru „Unrest in China“ (příloha k časopisu Wildcat) a knihu „Dagongmei. Arbeiterinnen aus Chinas Weltmarktfabriken erzählen“ (kterou redigovali Pun Ngai a Li Wanwei). Nejnovějším projektem je překlad a uveřejnění knihy o Foxconnu (v němčině): „iOtroci – vykořisťování a odpor v čínských továrnách Foxconnu“ (redigují Pun Ngai a kol.). Kromě překladů a dokumentace Gongchao organizuje výzkum a rozhovory s pracujícími a aktivisty/kami v Číně, např. o stávce v továrně Honda ve Fošanu roku 2010, a pořádá přednášky a diskuse o dělnických bojích v Číně nejen ve městech východní i západní Evropy.

Termíny a místa konání prezentací:

Praha: čtvrtek 21. března, 18:30

café V lese (Krymská 12, Praha 10 – Vršovice)

http://www.facebook.com/events/567327493291550/

Brno: úterý 26. března, 19:00

infoshop Pelech (Čápkova 48, Brno – Veveří)

https://www.facebook.com/events/339046652863796/

Bratislava: středa 27. března (marca), 19:00

Klub Intergalaktická obluda (Jaskový Rad 7, Bratislava – Kramáre)

http://www.facebook.com/events/362470363866306/

Další informace o Foxconnu a bojích čínských dělníků:

Gongchao v angličtině

http://www.gongchao.org/en/islaves-struggles

Gonchao v němčině

http://www.gongchao.org/de/islaves-buch/FrontPage

Kolektivně proti kapitálu

http://protikapitalu.org/znacky/cina/

Advertisement

Komentáře nejsou povoleny.

%d blogerům se to líbí: