Kolektivní čtení Marxova „Kapitálu“ aneb Jak na to?

Ano, je to tak. Aktivistická šuškanda se nemýlí. Skutečně v Brně od začátku září probíhá kolektivní studium Kapitálu od Karla Marxe. Když jsme ještě s pár kamarády, kteří jsou mimo vlastní kolektiv Přátel komunizace, čtecí skupinu rozjížděli, netušili jsme, že se dodatečně o tuto aktivitu zvedne zájem. Naneštěstí skupina je z důvodů produktivity diskusí nad četbou kapacitně omezena a už od samého počátku naplněna. Také studium samo už docela pokročilo, takže všem novým zájemcům se tímto omlouváme, že kvůli efektivitě a plynulosti četby je musíme odmítnout. Nicméně není třeba zoufat. Vedle sebe mohou paralelně existovat třeba dvě čtecí skupiny a popřípadě vzájemně srovnávat a debatovat výsledky jejich studia. Proto jsme se rozhodli postupně uveřejnit všechny tři nástroje, kterými pro organizaci čtecí skupiny i čtení Kapitálu samotného disponujeme, aby kdokoli mohl rozjet vlastní kolektivní čtení a nemusel mít pocit, že je jaksi znevýhodněn.

Prvním z těchto nástrojů je plán četby prvního dílu Kapitálu, který nám doporučili naši švédští přátelé okolo magazínu Riff-Raff. Zde tedy je:

1: Předmluva k prvnímu (německému) vydání, Doslov k druhému (německému) vydání a kapitola 1.

2: kapitoly 2. a 3.

3: kapitoly 4. a 5.

4: kapitoly 6. a 7.

5: kapitoly 8. a 9.

6: kapitoly 10., 11. a 12.

7: kapitola 13.

8: kapitoly 14., 15. a 16.

9: kapitoly 17., 18., 19. a 20.

10: kapitoly 21. a 22.

11: kapitola 23.

12: kapitoly 24. a 25.

Četba podle tohoto plánu by měla trvat tři měsíce nebo půl roku, a to podle toho, zda se budete potkávat každý týden nebo jednou za čtrnáct dní. My jsme zvolili dvoutýdenní interval a vzhledem k ne vždy snadnému kombinování náročné četby s osobními a pracovními/studijními životy ho můžeme vřele doporučit, má-li být četba kvalitní. Průměrný počet stránek, který budete muset pokaždé prostudovat, je 50 až 70. Občas to však bude víc, například 126 stránek v Kapitole třinácté. Neděste se toho. Plán je sestaven tak, že větší počty stránek, které budete muset najednou přečíst, nejsou z hlediska obsahu příliš obtížné.

Takže chcete-li do toho jít, nezbývá než popřát hodně zdaru a snad si brzy budeme moci vyměňovat zkušenosti a poznatky.

V horizontu několika dní vám přineseme ještě pár praktických rad od amerického marxisty Chrise Wrighta, jak kolektivní čtení organizovat. A pak začneme na pokračování vydávat (jak bude postupovat naše vlastní četba) Průvodce četbou Kapitálu od Simona Clarka (emeritního profesora sociologie na univerzitě ve Warwicku a jednoho z „otevřených marxistů“).

Komentáře nejsou povoleny.

%d blogerům se to líbí: